Perşembe, Ekim 28, 2021
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaDünya‘Bizim Greta’dan Marmara için çağrı: Deniz kirliliğine dur demeliyiz

Soğuk girdabına kapılıp donarak ölen bir fok balığının fotoğrafını gördükten sonra iklim aktivisti olmaya karar veren 13 yaşındaki Deniz Çevikus, etraf bahislerinde büyüklere örnek olacak aktivitelere imza attı. İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in yaptığı aksiyonlardan etkilenen Çevikus, “Fridays For Future” (Gelecek İçin Cumalar) hareketini öğrencisi olduğu ortaokulda başlattı. 15 Mart 2019’da iklim grevine başlayan Çevikus bu hafta 117’nci hareketini yaptı.

ARKADAŞLARIMLA BAŞLADIM

Çevikus, iklim grevlerine başlama sürecini şöyle anlattı: “İklim felaketlerinde ölen, ömür alanını kaybeden, karnını doyuramadığı için göç etmek zorunda kalan pek çok hayvanın olduğunu öğrendim. Gelişmiş ülkelerin karbon emisyonlarıyla sebep olduğu iklim krizi yüzünden hayvanların ölüyor olması beni çok üzdü. Tam o sıralar, bütün dünyada global iklim grevi için davet yapılıyordu. Ben de pankartımı hazırlayıp İstanbul’daki aksiyona katıldım. İklim aktivistliğim böylelikle başlamış oldu.

TABİATLA SAVAŞMAYALIM

Artık tabiatla savaşmayı bırakmalı ve onun kendini onarmasına yardımcı olmalıyız. Deniz salyasının giderilmesi bir anda olabilecek bir şey değil. Yüzeysel temizliklerle sonuç almak da mümkün değil. Müsilaj sıkıntısını kesinlikle kaynağından çözmeliyiz. Sorunu yaratan faktörlerden biri deniz suyu sıcaklığındaki artış, hasebiyle iklim krizi olduğu için, öncelikle atmosfere karbon salarak dünyamızı ısıtmaktan vazgeçmemiz gerekiyor. Marmara Denizi’nde bu yılki su sıcaklığı son 40 yıllık sıcaklıkların 2.5 derece üzerinde. Bir öteki faktör, denize boşalttığımız lağım, tarım ve sanayi atıkları. Bunlar da müsilajın en değerli sebeplerinden biri. Bunu kesinlikle durdurmak zorundayız. Sanayi tesislerinin, kanalizasyonların ve tarım alanlarından derelere, sonra da denize karışan yapay gübrelerin Marmara’yı kirletmesine ivedilikle dur demeliyiz. Aksi takdirde Marmara Denizi’nde ekosistemlerin istikrarı güzelce bozulacak ve hiç hayal edemeyeceğimiz, çok makûs sonuçlara yol açacak.”

Greta Thunberg öncüsü olduğu “İklim için okul grevi” aksiyonları tüm dünyada ses getirdi.

Deniz Çevikus aksiyonlara başladığında 11 yaşındaydı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Hemoroid Tedavisi-spot_img

Popüler Haberler