Perşembe, Ekim 28, 2021
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaEkonomiErdoğan'ın "Hedefi tam isabetten vurdu" dediği ulusal gemiye özel amblem! İçinde pek...

Seri üretim çizgisinden çıkan birinci ulusal güdümlü füze Atmaca’nın test atışı Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesinin iştirakiyle cuma günü gerçekleştirildi. Büyük bir sevinçle işçiye hitap eden Akar, “Sizleri kutluyorum” kelamlarına yer verdi.

“HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli füze Atmaca’nın test atışı manzaralarını paylaştı. Erdoğan, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Mavi Vatanımızın çelik kılıcı Atmaca Gemisavar Füzemiz, bugün envantere girişi öncesi gerçekleştirilen son test atışında birinci kere bir gemi maksadını tam isabetle vurmayı başardı. Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Donanmamıza iyi, uğurlu olsun.” tabirlerini kullandı.

AMBLEMİ DİKKAT ÇEKTİ

Ulusal gemi TCG Kınalıada korvetinden senaryo kapsamında yapılan atışla maksat gemi tam isabetle vuruldu. Atış gününde ulusal gemi TCG Kınalıada’nın amblemi de dikkati çekti. Dizayn, inşa ve entegrasyonu Türk Deniz Kuvvetleri tarafından büsbütün ulusal imkanlarla memleketler arası ve Türk Deniz Kuvvetleri’nin askeri standartlarına uygun olarak yapılan Ulusal Gemi (MİLGEM) korvetinin özel olarak hazırlanan amblemi içinde birçok iletisi barındırıyor.

HİZMETE GİRİŞİ SEMBOLİZE EDİYOR

“Mavi Vatana Adanmışlar” sloganına yer verilen amblemde Türk bayrağı ve kalpaklı Atatürk portresi, Ulusal Caba’nın 100. yılı olan 2019’da TCG Kınalıada Komutanlığı’nın hizmete girişini sembolize ediyor. Amblemde bulunan 16 yıldız, tarihte kurulmuş büyük Türk devletlerini temsil ederken harita da geminin mavi vatandaki hak ve menfaatleri muhafaza iradesini simgeliyor.

UZUN MENZİLLİ ANGAJMAN YETENEĞİ TEMSİL EDİLMİŞ

Göğe yükselen roket ucundaki yıldız ve çok katmanlı gökyüzü, geminin Atmaca güdümlü mermisi ile kazandığı uzun menzilli angajman yeteneğini anlatıyor. Amblemde bulutların ortasına gizlenmiş savaş idare sistemi figürü de yer alıyor. Bununla yeni jenerasyon ulusal savaş idare sistemi Advent’i birinci kullanan gemi olduğu vurgulanıyor.

İŞÇİNİN BİRBİRİNE OLAN BAĞLILIĞINA DA DEĞİNMİŞLER

Gemi ile yüzen üç yunus ve helikopter figürü de Kanalıada’nın ada sınıfı korvetlerin başka üç gemisiyle kazandığı harekat kabiliyetini temsil ediyor. Geminin her türlü hava ve deniz koşullarında gece ve gündüz misyon yapma kararlılığının dalgalı denizle anlatıldığı amblemde, işçinin birbirine olan bağlılığı ise amblemi çevreleyen halatla söz ediliyor.

BİR BİRİNCİ YAŞANDI

MİLGEM Ulusal Gemi Projesi ile Türkiye, birinci sefer korvet tipi bir askeri geminin dizaynını ulusal olarak gerçekleştirdi. Gemi tasarımı, tekne inşası ile sistem entegrasyonunda dışa bağımlılığı azaltılan proje kapsamında askeri tersaneler ile özel kesimdeki gemi tasarım, inşa imkanları ve kabiliyetlerin entegrasyonu suretiyle, özel kesimin harp gemisi inşası alanında gerekli bilgi birikimi, deneyim ve altyapı ile donatılması sağlandı.

GEMİLERİN İNŞASINA DEVAM EDİLİYOR

Proje kapsamında ulusal olarak tasarlanan ve inşa edilen gemilerden TCG Heybeliada 2011 yılında, TCG Büyükada 2013 yılında, TCG Burgazada 2018 yılında ve TCG Kınalıada 2019 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine alındı. Projenin korvet sınıfı olan birinci dört gemisinden farklı olarak beşinci gemi olan TCG İstanbul’dan itibaren gemilerin hava savunma kabiliyetini de içeren fırkateyn sınıfı olacak halde inşasına devam ediliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Hemoroid Tedavisi-spot_img

Popüler Haberler