Perşembe, Ekim 28, 2021
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaDünya'Kraliyet işe alımlarda ayrımcıydı'

Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, kraliyet ailesi ve Kraliçe 2. Elizabeth’in işe almada ‘eşitlik’ öngören kanunlara ilkesel olarak ve uygulamada riayet ettiği kaydedildi.

RESMİ ARŞİV EVRAKI

Guardian gazetesinin haberindeki tez, üst seviye bir eski saray çalışanının 1968 yılında içişleri bakanlığı bürokratlarına verdiği bilgileri içeren bir resmi arşiv dokümanına dayanıyor. Haberde üst seviye bir saray görevlisinin o tarihte, saraydaki memuriyet vazifelerine “uygulamada beyaz olmayan (renkli tabiri kullanılıyor) göçmenler ya da yabancıların işe alınmadığını” söylediğine ait evraklar ifşa ediliyor.

‘İKİNCİ ELDEN TANIKLIK’ CEVABI

Saraydan yapılan açıklamada Guardian gazetesinin haberine temel teşkil eden tanıklık, “bir memurun yarım yüzyıl evvel söylediklerinin, ikinci elden tanıklığı” diye nitelendirildi, buradan bugüne dair sonuçlar çıkarılmaması gerektiği belirtildi. İngiliz gazete, özel haberinde ayrıyeten 1960’lı yıllarda, kamu misyonlarında her türlü ayrımcılığı yasaklayan yasal düzenlemeler hazırlanırken, sarayın bu maddelerden muaf olmasını sağlayan düzenlemeyi alabilmek için müzakereler yaptığına işaret ettiği formunda yorumlanan evraklara de yer verdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Hemoroid Tedavisi-spot_img

Popüler Haberler