Perşembe, Ekim 28, 2021
No menu items!
Google search engine
Ana SayfaDünya‘Türk Armin’i sevindiren sonuç

Eski Doğu Almanya hudutları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden Saksonya Anhalt’ta pazar günü yapılan eyalet parlamentosu seçimlerinde, Başbakan Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) beklenmedik bir muvaffakiyet göstererek hesapları altüst etti.

FAŞİST PARTİ İKİNCİ

2016 seçimlerine nazaran oyunu yüzde 7.3 arttırarak yüzde 37.1 oranında oy alan CDU, anket şirketlerini de aksi köşeye yatırdı. Anketlerde CDU ile başa baş bir çaba vermesi beklenen sağ popülist ‘Almanya için Alternatif’ Partisi (AfD), 3.5 puan kaybederek oyların yüzde 20.8’ini aldı. Bununla birlikte AfD’nin eyalette ikinciliğini muhafazası, sağduyulu çevrelerin tedirginliğini arttırdı.

SPD’DE TAM FİYASKO

Almanya’da yıllarca seçimlerden ‘en güçlü yahut ikinci güçlü parti’ kalarak çıkan Toplumsal Demokrat Parti (SPD), ‘halk partisi’ olma özelliğini kaybetmeyi sürdürdü. Oyların yüzde 8.4’ünü alan SPD’de düşüş devam etti. Genel seçim anketlerinde birinciliği zorlayan Yeşiller ise bu eyalette yalnızca yüzde 5.9 oranında oy aldı. Bir evvelki seçimlerde yüzde 5 barajını aşamayan Hür Demokrat Parti (FDP), oyların yüzde 5.9’unu alarak yine parlamentoya girerken, Sol Parti’ye dayanak azaldı. 2016’daki seçimlerde toplam oyların yüzde 16.3’ünü alan Sol Parti yüzde 11’e düştü.

LASCHET’E DOPİNG

CDU’nun eyalet seçimlerindeki başarısı, 26 Eylül seçimleri öncesinde CDU’nun genel lider adayı Armin Laschet için doping tesiri yarattı. CDU Genel Lideri ve Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı olan Laschet, seçimlerden zaferle çıkan Saksonya Anhalt Eyalet Başbakanı Reiner Haseloff’u kutladı. Sağ popülist AfD’nin umduğu takviyesi bulamamasını da ‘demokrasinin başarısı’ olarak niteledi. Siyasi yorumcular Haseloff’un AfD’nin birtakım telaffuzlarını benimseyerek seçmenin çok sağa kaymasını engellediğine işaret etti. Haseloff, AfD dışında tüm partilerle koalisyon görüşmelerine başlamak için hazır olduklarını açıkladı. CDU’nun kelam konusu eyalette gösterdiği muvaffakiyet, genel manada Laschet için ‘olumlu bir sinyal’ olarak yorumlanıyor.

MERKEL SONRASI CDU İKTİDARI DEVAM MI EDECEK

* Almanya Başbakanı Merkel’in 16 yıl ortadan sonra 2021’de aday olmayacağını açıklamasının akabinde Hıristiyan Demokrat Parti, Armin Laschet’i başbakan adayı göstermişti.

* Türklerin ağır olduğu Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı olan Laschet, Türk toplumuna yakınlığı nedeniyle ‘Türk Armin’ diye de anılıyor.

* CDU, 2021’in başında anketlerde Yeşiller Partisi’nin gerisine düşmüştü. Fakat son haftalarda koronavirüse karşı aşılanmanın hızlanması, Yeşiller aleyhine çıkan haberler üzerine CDU ivme kazandı.

* Saksonya Anhalt muvaffakiyetinin akabinde Laschet’in başbakanlık için yolunun şimdi uzun olduğu, fakat bu ivmeyi sürdürebileceği yorumları yapılıyor. Halihazırda CDU/SPD iktidarı olan Almanya’da şimdiden yeni koalisyon hesapları yapılmaya başlandı.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Hemoroid Tedavisi-spot_img

Popüler Haberler